Podatki za pracę za granicą – rozliczenie podatku dochodowego

Marzec i kwiecień to miesiące rozliczeń podatkowych. Obowiązek ten dotyczy każdego, również osoby pracujące za granicą. W zależności od kraju, długości pracy za granicą oraz kilku innych czynników, zasady rozliczania podatku dochodowego za pracę za granicę różnią się. Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą w Niemczech, Holandii i Belgii?

Podatek za pracę za granicą – umowa agencyjna podpisana w Polsce

Wyjeżdżając do pracy za granicą przez polską agencję pracy, pracodawcą jest właśnie polska agencja zatrudnienia, a nie zagraniczna firma. Wówczas, jeśli pobyt w pracy jest krótki i nie przekracza 182 dni, podatki odprowadza za nas polska agencja zatrudnienia, a my rozliczamy się z fiskusem w sposób taki, jak osoby pracujące w Polsce.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do pracy za granicę wyjeżdżamy po podpisaniu w Polsce umowy z agencją, ale pracujemy i mieszkamy za granicą ponad 182 dni, a centrum naszych interesów osobistych i gospodarczych również jest za granicą. Wówczas jesteśmy rezydentami podatkowymi danego kraju i podatek odprowadzamy nie w Polsce, a w kraju, w którym żyjemy. Nadal jesteśmy zobowiązani do rozliczenia z fiskusem w Polsce, jednak umowy między krajami o uniknięciu podwójnego opodatkowania zdejmują z nas obowiązek odprowadzania podatków jednocześnie w obu krajach.

Podatek za pracę za granicą – umowa podpisana z zagranicznym pracodawcą

Pracując za granicą i będąc zatrudnionym bezpośrednio przez zagranicznego pracodawcę, będzie on wpłacał zaliczki na rzecz naszego podatku dochodowego. W zależności od tego, w jakim kraju jesteśmy rezydentem podatkowym oraz w jakim kraju pracujemy, sposób rozliczania się z polskim fiskusem będzie się różnić. Umowy bilateralne z poszczególnymi krajami pomagają polskim rezydentom podatkowym pracującym za granicą uniknąć podwójnego opodatkowania – rozliczamy się wówczas jedną z dwóch metod.

Rozliczenie podatku za pracę za granicą – metoda wyłączenia z progresją

Jedna z dwóch możliwych metod – obowiązująca na podstawie umów między innymi z Niemcami, Francją, Czechami i Hiszpanią – jest metoda wyłączenia z progresją, która zwalnia z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za granicą. Jeśli w danym roku dochody uzyskaliśmy zarówno za granicą, jak i w Polsce, składamy zeznanie podatkowe, na podstawie którego wyliczana jest stopa procentowa (12% lub 32%) dla podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w Polsce. Osoby, które w danym roku osiągnęły dochody wyłącznie za granicą, nie muszą składać zeznania podatkowego w Polsce.

Rozliczenie podatku za pracę za granicą – metoda proporcjonalnego odliczenia

Umowa z Belgią i Holandią, a także z Austrią, Danią, Norwegią czy Finlandią ustala rozliczenie podatków metodą proporcjonalnego odliczenia. Polega ona na tym, że dochody za pracę za granicą są opodatkowane jednocześnie za granicą i w Polsce. Każdy – bez względu na to, czy uzyskuje dochody tylko za granicą, czy również w Polsce – musi złożyć zeznanie podatkowe. Na jego podstawie odlicza się podatek zapłacony za granicą od podatku zapłaconego w Polsce od wszystkich dochodów. Kwota odliczonego podatku nie może jednak przekraczać wysokości podatku przypadającego na dochód uzyskany za granicą.

Praca z Polski dla zagranicznego pracodawcy

W przypadku, gdy pracujemy w Polsce dla zagranicznego pracodawcy zdalnie, mieszkamy na stałe w Polsce, podatek dochodowy opłacamy wyłącznie w Polsce i tylko w Polsce składamy zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do samodzielnego uiszczania co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy do 25 dnia miesiąca (lub kwartału).

Rozliczanie podatków za pracę za granicą nie jest tak trudne, jak może się to wydawać. Można skorzystać z pomocy specjalistów lub rozliczyć się samemu, korzystając z licznych poradników, rządowych i pisanych przez doświadczonych księgowych. My oczywiście zapraszamy do skorzystania z naszej oferty: busy do Niemiec, Holandii i Belgii to najwygodniejsza forma podróżowania do pracy sezonowej i stałej w Zachodniej Europie. Zapraszamy serdecznie!

Podatki za pracę za granicą – rozliczenie podatku dochodowego