Praca w Belgii – najważniejsze informacje na początek
Polacy od lat wyjeżdżają do pracy za granicą, a jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest Belgia. Wyjazdy do pracy do Belgii często podyktowane są finansami, ale nierzadko również bardzo dobrymi pozapłacowymi warunkami pracy, organizacją życia w Belgii, a także chęcią zwiedzania Europy czy zmianą klimatu. Nie ukrywajmy jednak, że to wysokie zarobki w Belgii są czynnikiem determinującym większość Polaków, ale również innych mieszkańców Europy środkowej i wschodniej, by podreperować domowy budżet lub wyprowadzić się z ojczyzny na stałe. Czy faktycznie praca w Belgii jest opłacalna? O czym trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy w Belgii?
Ile można zarobić w pracy w Belgii?
Zacznijmy od najważniejszego – czyli od zarobków w Belgii. Należą one do jednych z najwyższych i pod tym względem w Europie więcej zaoferować może jedynie Luksemburg. W Belgii obowiązuje odgórnie ustalona pensja minimalna – w czwartym kwartale 2024 roku wynosi ona 2070,48 eu. Obowiązuje ona jednak dla pracowników powyżej 21. roku życia pracujących w pełnym wymiarze godzin. Ponadto w wielu zawodach pensja minimalna jest inna od tej ogólnie obowiązującej. Dzieje się tak na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi – zasady wynagrodzeń minimalnych w układach zbiorowych nigdy jednak nie mogą być mniejsze od ogólnej stawki minimalnej.
Czas pracy w Belgii, nadgodziny oraz urlopy
W Belgii obowiązuje 38-godzinny lub 40-godzinny system pracy, w zależności od wykonywanego zawodu. Osobom, które pracują 40 godzin tygodniowy, przysługuje dodatkowy urlop. W kwestii nadgodzin belgijskie prawo pracy jest dość restrykcyjne – dozwolone jest wykonywanie pracy nie dłużej niż 9 godzin dziennie, a za każdą nadgodzinę w dniu powszednim przysługuje 150% wynagrodzenia (w Polsce jest to 100% lub godziny do oddania). Ponadto w okresie 90 dni nie można wykonać więcej niż 65 nadgodzin.
Ciekawym również jest zagadnienie dotyczące urlopów – jeśli pracownik przepracował cały poprzedni rok, przysługuje mu 20 dni przy 5-dniowym systemie pracy lub 24 dni urlopu przy 5-dniowym tygodniu pracy. Ponadto każdemu przysługuje 10 dni urlopu za święta państwowe i kościelne. Ciekawostką jest natomiast urlop macierzyński – można go rozpocząć nie wcześniej nić 6 tygodni przed porodem i nie później niż 7 dni przed porodem. Mamom przysługuje 15 tygodniu urlopu macierzyńskiego lub 17 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Urlopu macierzyńskiego jest więc niewiele, a Belgijki, podobnie jak większość Europejek, rzadko korzystają ze zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży.
Inne pozapłacowe aspekty pracy w Belgii
Tak, jak wspominaliśmy, wysokie wynagrodzenia to nie jedyne atuty pracy w Belgii. Jest nim również uporządkowany system i powszechne stosowanie się do prawa pracy, które jest rygorystycznie w Belgii przestrzegane. Belgijscy pracodawcy nie łamią prawa pracy i szanują swoich pracowników. Zatrudniając do pracy stałej, muszą podawać powód zwolnienia – dlatego swoistymi umowami próbnymi są umowy tymczasowe, które weryfikują kompetencje pracownika. Na takie umowy zatrudniane są osoby przez agencje pracy.
Do wyjazdu do pracy w Belgii zachęcać mogą również ogólne warunki życia – opieka zdrowotna na wysokim poziomie, dostępna dla każdego pracownika, również pracownika tymczasowego, oczywiście pod warunkiem opłacania składek. W przypadku pracownika zatrudnianego przez agencję pracy, to ona jest pracodawcą (belgijska firma jest pracodawcą użytkownikiem) i to agencja pracy musi opłacać wszystkie składki. A skoro jesteśmy już przy składkach, trzeba wspomnieć o innych aspektach życia i pracy w Belgii.
Wysokie podatki i koszty utrzymania w Belgii
Najczęściej jest tak, że jeśli kraj oferuje wysokie zarobki, praca w nim wiąże się również z wyższymi kosztami na miejscu. Tak jest i w przypadku pracy w Belgii. Podatki tutaj są jedne z najwyższych w Europie – są również progresywne. Oznacza to, że im więcej zarabiamy w skali roku, tym większe podatki dochodowe płacimy:
- 25% dla rocznych dochodów do 15 200 eu
- 40% dla rocznych dochodów do 26 830 eu
- 45% dla rocznych dochodów do 46 440 eu
- 50% dla rocznych dochodów powyżej 46 440 eu
Kwota wolna od podatku w Belgii wynosi 9 270 eu. Ponadto, jeśli nasze belgijskie dochody stanowią co najmniej 75% wszystkich dochodów, możemy skorzystać z ulg podatkowych na dzieci, na żonę mało zarabiającą lub niepracującą, na niepełnosprawne dzieci lub żonę. Każdy, kto pracuje w Belgii co najmniej 183 dni jest rezydentem podatkowym w Belgii, ale dzięki porozumieniu Polski z Belgią obowiązuje zasada proporcjonalnego opodatkowania, które eliminuje podwójne opodatkowanie.
Nawet, jeśli uwzględnimy wysokie koszty wynajmu oraz utrzymania (żywność itd.), praca w Belgii jest opłacalna – zarówno jeśli oszczędzamy, by przywieźć jak najwięcej pieniędzy do Polski, jak i nastawiając się na długi pobyt w Belgii. A jak zacząć pracę w Belgii?
Jak znaleźć pracę w Belgii?
Pracy w Belgii nie pracują – warunkiem, aby belgijski pracodawca mógł zatrudnić obcokrajowca, jest wykazanie, że nie znajduje na wakat Belga lub Belgijki. I tak właśnie się dzieje w wielu zawodach – od budowlańców i magazynierów, przez mechaników i spawaczy, pracowników w rolnictwie, na produkcji, opiekunów osób starszych i dzieci, lekarzy, pielęgniarki, specjalistów IT i w wielu innych zawodach. W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe: flamandzki, francuski oraz niemiecki, z czego niemiecki powszechnie używany (poza urzędami) jest tylko przy granicy z Niemcami. Znajomość języka francuskiego, flamandzkiego lub niemieckiego znacząco ułatwia znalezienie pracy, a także dopełnianie formalności. Jednak w Belgii wszyscy na co dzień porozumiewają się również w języku angielskim – znajomość angielskiego również otwiera wiele furtek. Pracę na produkcji czy przy zbiorach można znaleźć nawet bez znajomości angielskiego, choć oczywiście zawsze warto uczyć się języków obcych.
Praca w Belgii przez agencję lub na własną rękę
Jeśli nie rozmawiamy po francusku, flamandzku, niemiecku lub angielsku, pracę najłatwiej znaleźć nam będzie przez agencję pracy – jest to najmniej opłacalne, ale najbezpieczniej rozwiązanie na start. Jadąc do pracy w Belgii, mamy zapewnione już miejsce pracy i najczęściej nocleg, a agencja pracy dopełnia za nas wszelkich formalności. Sami musimy zapewnić sobie tylko dojazd – busy do Belgii Tk Trans to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie musimy martwić się o przesiadki, o szukanie transportu w Belgii do miejsca docelowego.
Jeśli jednak szukamy pracy w Belgii na własną rękę, musimy pamiętać, że od przybycia na miejsce mamy jedynie 10 dni na zameldowanie się w urzędzie lub na komisariacie policji – obowiązek ten jest surowo egzekwowany i za jego niedopełnienie grożą surowe kary. Po 3 miesiącach pobytu, jeśli pracujemy, wykazujemy zaangażowanie w znalezienie pracy lub wykażemy, że mamy się z czego utrzymać, wypełniamy wniosek o przedłużenie pozwolenia na pracę, a po 5 latach pracy w Belgii uzyskujemy pobyt stały.
Ponadto, szukając pracy w Belgii na własną rękę, musimy przygotować się na dopełnianie innych formalności – wielu pracodawców oczekiwać będzie zaświadczenia o stanie zdrowia oraz badań lekarskich. Oczywiście muszą być one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Niekiedy potrzebne będzie (również przetłumaczone) zaświadczenie o niekaralności. Oczywiście każdy, kto ubiega się o pracę, musi posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, a terenie Belgii musi mieć go zawsze przy sobie.
To najważniejsze informacje dotyczące pracy w Belgii. Planując wyjazd zarobkowy, należy szczegółowo zapoznać się z wymogami, jakie obowiązują obcokrajowców oraz z prawami, jakie im przysługują. My ze swojej strony wspieramy w transporcie osób i bagaży – a jeśli postanowisz w Belgii zostać na znacznie dłużej i na stałe, również w przeprowadzce. Serdecznie zapraszamy!