Praca w Holandii – o czym warto wiedzieć?

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło Polakom drogę do międzynarodowego rynku pracy. Korzystamy z tego bardzo chętnie od początku członkostwa w UE, a jednym z ulubionych krajów, do których wyjeżdżamy zarobkowo, jest Holandia. To kraj, w którym Polakom nie tylko dobrze się pracuje, ale przede wszystkim dobrze żyje. Czy praca w Holandii faktycznie jest opłacalna? O czym trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Niderlandów?

Dokumenty potrzebne do podjęcia pracy w Holandii

Planując wyjazd do pracy w Holandii, zacznijmy od przygotowania dokumentów. Potrzebny będzie nam dowód osobisty lub paszport – zwróćmy uwagę na datę ważności dokumentu, jego stan i zdjęcie, które musi być aktualne. Jeśli posiadamy, weźmy ze sobą również prawo jazdy. Ponadto osobom w związkach małżeńskich potrzebny będzie odpis aktu małżeństwa na międzynarodowym druku, a rodzicom odpis aktu urodzenia dziecka, również na druku międzynarodowym.

Praca w Holandii – czy potrzebne jest pozwolenie?

Polacy oraz obywatele innych krajów UE do podjęcia pracy w Holandii nie potrzebują pozwolenia. Jednak każdy pracownik w Niderlandach potrzebuje numer BSN, który jest odpowiednikiem naszego NIP-u. BSN otrzymujemy natomiast przy pierwszej rejestracji lub meldunku w Holandii. Meldunek jest obowiązkowy przy pobycie dłuższym niż 4 miesiące, dlatego jeśli planujemy pracę w Holandii przez okres dłuższy niż 4 miesiące, możemy od razu się zameldować. Jeśli nasz pobyt będzie krótszy, możemy się zarejestrować, by otrzymać numer BSN. Zarówno rejestracji, jak i meldunku dokonamy w każdym urzędzie gminy na podstawie dokumentu o wynajmie bądź kupnie mieszkania.

Jak wygląda praca w Holandii?

Praca w Holandii na pełen etat wynosi co do zasady 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Jednak osoby zatrudniane przez agencje pracy, pracownicy sezonowi czy pracownicy z małym doświadczeniem pracują nierzadko w oparciu o tzw. kontrakt zerowy. Oznacza to, że pracodawca reguluje liczbę godzin pracownika, która nie może przekraczać 40 w tygodniu, według potrzeb firmy. Może więc zdarzyć się tak, że pracownik nie pracuje w tygodniu ani jednej godziny. Oczywiście jest to skrajność, ale osoby zatrudnione w oparciu o kontrakt zerowy muszą liczyć się z niepełnym wymiarem godzin, a więc i z mniejszą pensją.

Z mniejszym wynagrodzeniem muszą także liczyć się pracownicy poniżej 21. roku życia – prawo pracy w Holandii przewiduje bowiem nieco niższe stawki dla młodych pracowników, bez względu na ich pochodzenie. Każdemu pracownikowi na etacie przysługuje 20 dni urlopu, chociaż istnieją branże, w których szefowie dają więcej dni wolnych pracownikom. Dużym atutem jest świadczenie, zbliżone do naszych „wakacji pod gruszą”, dotyczy ono jednak każdej pracującej osoby i wynosi 8% pensji brutto. Należy jednak zaznaczyć, że rozpoczynając pracę w Holandii, w większości przypadków zaczynamy pracę w fazie A, w której pracownicy nie mają zbyt wielu przywilejów. W przypadku choroby nieobecność jest nieodpłatna, nie ma także okresu wypowiedzenia. Wraz z doświadczeniem fazy zatrudnienia wzrastają – z fazy A, przez fazy B i C przechodzimy do zatrudnienia na fazie D.

W 2025 roku w Holandii obowiązuje pensja minimalna w wysokości 14,06 eu dla osób powyżej 21. roku życia, 11,25 eu dla dwudziestolatków, 8,44 euro dla 19-latków – przyjmując 168-godzinny miesiąc pracy, osoba powyżej 21. roku życia zarabia obecnie w Holandii nie mniej niż 2362,08 euro.

Jakie są koszty życia w Holandii?

Koszty życia w Holandii – jak w każdym państwie – zależą oczywiście od miejsca zamieszkania, oczekiwań i stylu życia. Za wynajem kawalerki w centrum Amsterdamu zapłacimy nawet 1500 eu i więcej, ale koszty znacząco spadają, gdy poszukamy lokum dalej od centrum. Koszty wyżywienia, zarówno gdy gotujemy sami, jak i jemy na mieście, nie są duże. Zaoszczędzić można też na dojazdach – warto przesiąść się na rower, ponieważ infrastruktura sprzyja rowerzystom i jazda po holenderskich miastach jest naprawdę przyjemna i bezpieczna. Największym kosztem życia w Holandii jest zdecydowanie mieszkanie.

Praca w Holandii a życie w Holandii

Pensje w Holandii są dla Polaków więcej niż satysfakcjonujące, ale to nie wysokość pensji sprawia, że Polacy chętnie przyjeżdżają tu do pracy. Praca w Belgii jest lepiej opłacana, a praca w Niemczech, dzięki bliskości z Polską, ułatwia odwiedzanie kraju podczas krótkich wypoczynków. Polacy jednak bardzo cenią sobie pracę w Holandii za możliwość życia w tym kraju. Ogromna życzliwość ludzi, optymizm i umiarkowany klimat sprawiają, że żyje się tutaj naprawdę dobrze. Nie brakuje miejsc do odpoczynku na łonie natury, nawet w największych miastach, a liczne i różnego rodzaju atrakcje sprawiają, że odpoczynek po pracy jest naprawdę wartościowy.

System opieki zdrowotnej oparty jest na tzw. systemie ryzyka własnego. Oznacza to, że pierwszą część kosztów leczenia pokrywa pacjent, a reszta pokrywana jest z ubezpieczenia zdrowotnego, które jest obowiązkowe. W 2025 roku pierwsze 385 euro za leczenie pokrywa pacjent, następne ubezpieczenie.

Praca w Holandii dla Polaków – kogo poszukują?

Pracę w Holandii znajdzie każdy, zarówno wyspecjalizowany pracownik fizyczny, niewykwalifikowany pracownik fizyczny, jak i specjaliści z różnych branż. Hydraulicy, elektrycy, monterzy, pracownicy produkcji, pracownicy sezonowi (głównie ogrodnictwo), pielęgniarki, specjaliści IT i wiele więcej osób może liczyć na zatrudnienie w Niderlandach, chociaż w przypadku specjalistów język angielski wymagany jest na poziomie zaawansowanym. Nierzadko pracodawcy wymagają także przynajmniej rozpoczęcia kursu języka niderlandzkiego.

Wyjeżdżając pierwszy raz do pracy w Holandii, warto skorzystać z pomocy agencji pracy lub znajomego, który jest już na miejscu. Dojazd na miejsce najwygodniejszy będzie busem – nasze busy do Holandii zabierają spod wskazanego adresu i zawożą na wskazany adres, dlatego nie trzeba dodatkowo planować przesiadek. Dla wielu osób praca w Holandii jest okazją do podratowania domowego budżetu, a dla innych osób szansą na rozpoczęcie nowego życia. Z całą pewnością jest to również nowe doświadczenie, które oprócz satysfakcjonujących zarobków, pozwala poznać nową kulturę i zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Praca w Holandii – o czym warto wiedzieć?